Skredsäkring längs Göta älv
SGI arbetar för att minska risken för skred längs Göta älv. Detta gör vi tillsammans med kommuner längs Göta älv, berörda organisationer och andra myndigheter.
Foto: SGI/David Stålsmeden
Två skred i Västra Götaland under en två veckors-period har aktualiserat behovet av geotekniska bedömningar på plats vid skred, och kanske ännu mer behovet av långsiktigt förebyggande arbete.
SGI har bistått räddningstjänst och kommuner vid skred i Rödbo utanför Göteborg och i Sjuntorp utanför Trollhättan.
Under fredagskvällen den 20 mars inträffade ett lerskred i Rödbo på norra Hisingen. Skredet omfattade ett hektar mark, motsvarande ungefär 100 gånger 100 meter, och en lada rasade. SGI:s tjänsteperson i beredskap kontaktades samma kväll och var på plats under helgen för att bistå räddningstjänst och polis med bedömningar av säkerheten i området.
Räddningstjänstens insats avslutades den 24 mars. SGI rekommenderade då att området fortsatt skulle hållas avspärrat för allmänheten tills de geotekniska förhållandena hade säkerställts.
Torsdag 2 april inträffade ett skred vid Syltebäcken i Sjuntorp, Trollhättan. På platsen konstaterades två mindre skred i ett område där kvicklera har observerats. SGI:s tjänsteperson i beredskap bistod räddningstjänsten och kommunen med expertstöd på plats. När den akuta delen av insatsen avslutades under helgen avslutade även SGI sin insats, och ärendet överlämnades därefter till kommunen och fastighetsägarna för vidare utredning.
Vid akuta ärenden bistår SGI räddningstjänst, kommuner och statliga myndigheter med geoteknisk expertkunskap. Detta arbete sker genom att SGI har en TiB-funktion, det vill säga en tjänsteperson i beredskap. TiB ingår i den krisorganisation som leds av Myndigheten för civilt försvar.
I ett akut skede handlar arbetet om att snabbt samla in information, värdera risker, besiktiga platsen och ge vägledning om vilka åtgärder som behöver vidtas.
SGI arbetar för att minska risken för skred längs Göta älv, där förutsättningarna för ras och skred är särskilt stora. Ett skred i området kan få allvarliga konsekvenser, inte bara för människor och bebyggelse utan också för vägar, järnvägar, farleder, elförsörjning och vattenförsörjning, särskilt om det sker i förorenade områden.
– De två skreden i Västra Götaland visar hur viktigt det är att arbeta förebyggande i områden där markförhållandena är känsliga. Arbetet längs Göta älv fortgår med fint samarbete mellan SGI, kommuner och fastighetsägare, säger sekretariatschef Per Bolin.
Arbetet omfattar bland annat geotekniska utredningar, expertstöd till kommuner och förmedling av statsbidrag för stabilitetshöjande åtgärder. Det kan handla om att anlägga erosionsskydd, schakta bort jord från slänter eller förstärka marken på olika sätt. Under 2026 har SGI fått 115 miljoner kronor från regeringen för arbetet längs Göta älv. Insatser pågår i dag i samverkan med sex kommuner längs älven: Vänersborg, Trollhättan, Lilla Edet, Kungälv, Ale och Göteborg.
Som en del av det förebyggande arbetet genomför SGI också skredriskkarteringar. Syftet är att ge en heltäckande bild av skredriskerna längs prioriterade vattendrag, både utifrån dagens förhållanden och med ett framtidsperspektiv till år 2100.
Hittills har SGI karterat Göta älv, Norsälven, Säveån och Ångermanälven. Arbetet med att kartera Viskan pågår. Prioriteringen av vilka vattendrag som ska utredas bygger på en samlad bedömning av samhällskonsekvenser, geologiska och geotekniska förutsättningar samt klimatfaktorer.

Foto: SGI/Edina Smlatic
SGI arbetar för att minska risken för skred längs Göta älv. Detta gör vi tillsammans med kommuner längs Göta älv, berörda organisationer och andra myndigheter.
SGI arbetar med att förebygga risken för skred och att minska skador när skred har skett. När ny bebyggelse planeras stöttar SGI kommuner, länsstyrelser och myndigheter med kunskap så att risken för skred kan minskas.
SGI kartlägger skredriskerna längs prioriterade vattendrag i Sverige. Ta del av resultaten samt de underlag och verktyg som vi tar fram inom vårt kartläggningsarbete.
De senaste nyheterna om ras, skred, erosion, klimatanpassning och förorenade områden.
Två skred i Västra Götaland under en två veckors-period har aktualiserat behovet av geotekniska bedömningar på plats vid skred, och kanske ännu mer behovet av långsiktigt förebyggande arbete.
Lilla Edets kommun tilldelas 2,9 miljoner kronor för arbete med stabilitetshöjande åtgärder.
Ett lerskred har inträffat i Rödbo på norra Hisingen under fredagskvällen den 20 mars. SGI har under helgen varit på platsen för att bistå räddningstjänsten och kommunen.
Nu är det möjligt att följa markrörelser i hela Sverige med hjälp av satellitdata i en samlad nationell tjänst. Statens geotekniska institut, SGI, lanserar nu ”InSAR Sverige” – en öppen kartvisningstjänst som ger tillgång till detaljerade data om markrörelser på millimeternivå.
Statens geotekniska institut (SGI) har lämnat sin årsredovisning för 2025 till regeringen. Myndighetens samhällsuppdrag löper som en röd tråd genom redovisningen och omfattar arbete med att minska risker för ras, skred, erosion och förorenad mark.
Regeringen har gett Statens geotekniska institut, SGI, uppdraget att analysera historiska kostnader för ras, skred, erosion och översvämningar. Analysen ska bidra till bättre underlag för att bedöma framtida skadehändelser och behovet av klimatanpassningsåtgärder.
Tre kommuner längs med Göta älv får statsbidrag av SGI för sitt arbete med att minska risken för ras och skred.
Längs Göta älv pågår ett omfattande arbete för att minska risken för skred. Men de åtgärder som ökar säkerheten kan påverka åkermarken negativt. Nu testar SGI en norsk metod som kan göra åkermark brukbar igen betydligt snabbare.
På studiebesök och konferens i Kanada fick SGI möjlighet att ta del av erfarenheter av skred och förstärkningsåtgärder. I Kanada är skred vanligare än i Sverige, det inträffar ungefär två större skred per år och väldigt många mindre skred.
Den 17 juni samlades representanter från samtliga Värmlandskommuner och räddningstjänstförbund till det första mötet inom Värmlands delegation för klimatanpassning. Länsstyrelsen Värmland hade sammankallat mötet tillsammans med Statens geotekniska institut (SGI) för att arbeta fram en målbild för samverkan.
På uppdrag av Statens haverikommission (SHK) har SGI genomfört en geoteknisk utredning av skredet i Stenungsund den 23 september 2023. SHK har nu publicerat sin slutrapport från utredningen.
SGI har utvecklat och testat nya metoder för att snabbare kunna identifiera skredkänsliga områden längs svenska vattendrag. ”Vi har undersökt möjligheterna att ta fram alternativa metoder som snabbare kan producera skredriskkartor som samhället har behov av”, säger Karin Bergdahl på SGI.
I Lilla Edets kommun pågår ett flertal arbeten för att minska risken för skred. Smörkullen är först ut i kommunen med en färdig åtgärd som ska höja säkerheten.
Nu finns en uppdaterad utgåva av SGI:s vägledning 1 "Kartunderlag om ras, skred och erosion". Vägledningen har bland annat kompletterats med en bilaga som beskriver hur olika kartunderlag uppdateras och fler konkreta exempel.
En ny metod för att analysera och visualisera kaskadhändelser, det vill säga naturolyckor som inträffar i en sammanlänkad kedja, har utvecklats av Statens geotekniska institut (SGI). Metoden kan användas som ett verktyg för att förbättra beredskap och riskhantering.
Med ökad erosion i vattendrag kan även sannolikheten öka för ras och skred. I en ny rapport presenterar SGI metoder som använts för att analysera och prognostisera framtida erosion i älvar samt ger rekommendationer för framtiden.
SGI har beslutat att ge bidrag till fyra skredsäkrande projekt längs Göta älv. Sammanlagt kommer närmare 190 miljoner kronor fördelas till kommunerna Göteborg, Lilla Edet och Vänersborg.
Lilla Edets kommun får statsbidrag av SGI för sitt arbete med att minska risken för ras och skred längs med en del av Gårdaån.
Göteborgs Stad beviljas bidrag för att kunna arbeta vidare med skredsäkring i kommunen.
SGI ger Ale kommun statsbidrag för att utreda risken för ras och skred i området Trollevik.
Likt många platser längs Göta älv så har Vargön i Vänersborgs kommun en förhöjd risk för skred. I september visades området för andra kommuner med skredproblematik. Syftet var att besökarna skulle få en inblick i hur skredsäkrande åtgärder kan planeras.
I september samlades ett 50-tal personer som arbetar med skredsäkring för att utbyta erfarenheter med varandra. Samtalen handlade bland annat om hur man som kommun kan arbeta med att förebygga skred.
Under september 2024 kommer SGI att ta jordprover i marken i Färjenäsparken i Göteborg, som en del av en fördjupad stabilitetsutredning. Resultatet planeras att presenteras omkring sommaren 2025.
Just nu förekommer vädervarningar för översvämningar och höga flöden. I perioder med mycket nederbörd, blötare marker och översvämningar ökar risken för skred, ras och erosion.
Utredningar som gjorts i Lilla Edet visar att det finns risk för ras och skred i området Ellbo – och att det behöver stabilitetshöjande åtgärder. Nu får kommunen bidrag för att påbörja arbetet.
I Lilla Edet pågår ett omfattande arbete för att minska risken för ras och skred. I september visades det skredsäkrande arbetet för andra intressenter längs älven. Syftet var att besökarna skulle få en inblick i hur arbetet kan gå till.
En ny tryckbank under vattenytan i Älvängens industriområde ska minska risken för ett storskaligt skred i Ale kommun. Åtgärderna är en del av SGI:s arbete med skredsäkring längs Göta älv.
”Jag är hoppfull om arbetet längs Göta Älv. Här finns samverkan och även statsbidrag som gör det ekonomiskt möjligt att genomföra åtgärder.” Det sade klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari vid en resa längs Göta älv, där åtgärder för att förebygga ras och skred presenterades.
Riskerna för jordskred i vissa områden av Lilla Edet är mindre än befarat. Det visar nya fördjupade utredningar som Statens geotekniska institut gjort.
Lilla Edets kommun får bidrag för att i två områden fortsätta arbetet med att minska risken för skred.
För att undersöka risken för jordskred längs Göta älv tas en rad prover i marken. Men även älvens botten kan avslöja skredrisk. Att borra ner till 50 meters djup för att kunna ta prover från botten är dock ingen lätt sak.
I områden där det finns risk för jordskred behöver man ibland vidta stabilitetshöjande åtgärder. Men åtgärderna i sig kan påverka klimatet och miljön. För att öka medvetenheten om åtgärdernas miljö- och klimatpåverkan ger SGI nu ut rekommendationer. De beskriver vad man bör ta hänsyn till i redovisningen av klimatpåverkansberäkningar för stabilitetshöjande åtgärder.
I ett 40-tal områden längs Göta älv undersöker SGI risken för jordskred. I centrum för dessa utredningar finns leran. För att få kunskap om dess risk att skreda passerar den en rad hårda tester, bland annat på SGI:s laboratorium i Linköping.
Tisdagen den 8 november 2022 bjuder Statens geotekniska institut tillsammans med Lilla Edets kommun in till ett möte om det pågående arbetet med skredsäkring.
Klimatförändringarna går snabbare än förväntat och arbetet med att skredsäkra Göta älv är av hög vikt. Det sa klimat- och miljöminister Annika Strandhäll när hon deltog i en rad föreläsningar om ras och skred som SGI anordnade.
Ballsered och Åsbräcka i Lilla Edets kommun får sammanlagt 4,6 miljoner kronor i bidrag för att fortsätta sitt arbete med skredsäkring.
SGI beviljar i besluten 59 miljoner kronor till Vänersborgs kommun för stabilitetsförbättrande åtgärder vid Vargöns hamn. Området har inte kunnat användas som tänkt på grund av dålig stabilitet.
Statens geotekniska institut (SGI) är en expertmyndighet. Vi arbetar för ett säkert, effektivt och hållbart byggande och ett hållbart användande av mark och naturresurser. I våra uppgifter ingår att förebygga jordskred, ras och stranderosion. Vi arbetar också med att ta fram ny kunskap och nya metoder för att sanera förorenade områden. Dessutom bidrar vi till arbetet med att nå de nationella miljökvalitetsmålen. De miljömål som framför allt berör vår verksamhet är God bebyggd miljö och Giftfri miljö.