SGI ska analysera kostnader för skred, ras, erosion och översvämning
En bensinmack var en av de verksamheter som drabbades av skredet i Stenungsunds kommun i september 2023.
Foto: SGI/Tobias Thorén
Regeringen har gett Statens geotekniska institut, SGI, uppdraget att analysera historiska kostnader för ras, skred, erosion och översvämningar. Analysen ska bidra till bättre underlag för att bedöma framtida skadehändelser och behovet av klimatanpassningsåtgärder.
Regeringsuppdraget ska delredovisas den 1 oktober 2026 och slutredovisas den 1 april 2027. Uppdraget är en del av regeringens arbete för att stärka klimatanpassningsarbetet i Sverige. Klimatanpassning för att förebygga ras, skred och erosion är ett av SGI:s kärnuppdrag.
– Skred, ras, erosion och översvämningar kan innebära stora samhällskostnader. Det gäller både direkta kostnader för återuppbyggnad och indirekta konsekvenser, som störningar i transporter och ökad belastning på vård och försäkringssystem. Därför är det samhällsekonomiskt relevant att försöka minska risken för sådana naturolyckor, säger Mats Eriksson, chef för avdelningen Georisker och geodata vid SGI.
SGI arbetar med att identifiera riskområden och utveckla kunskap och metoder för att förebygga ras, skred och erosion.
– Detta regeringsuppdrag passar väl in i vår verksamhet. Vi har tidigare gjort preliminära kostnadsberäkningar för framtida ras och skred. Detta blir en naturlig fortsättning på det arbetet, säger Mats Eriksson.
Riskområden för ras, skred, erosion och översvämning
Skred, ras, erosion och översvämningar kan innebära stora samhällskostnader.
Mats Eriksson,
Chef för avdelningen Georisker och geodata, SGI
Foto: SGI/Torbjörn Thuresson
Kontakt
Chef för avdelningen Georisker och geodata Mats Eriksson
Om Statens geotekniska institut
Statens geotekniska institut (SGI) är en expertmyndighet. Vi arbetar för ett säkert, effektivt och hållbart byggande och ett hållbart användande av mark och naturresurser. I våra uppgifter ingår att förebygga jordskred, ras och stranderosion. Vi arbetar också med att ta fram ny kunskap och nya metoder för att sanera förorenade områden. Dessutom bidrar vi till arbetet med att nå de nationella miljökvalitetsmålen. De miljömål som framför allt berör vår verksamhet är God bebyggd miljö och Giftfri miljö.
