Hoppa till huvudinnehållet Hoppa till sidfoten

Innehåll på sidan

    Upphandling, steg 6

    När utformningen av erosionsskyddet är klar och nödvändiga tillstånd finns på plats är nästa steg att upphandla anläggningsarbetet. I detta skede omsätts planeringen i praktiska förutsättningar för genomförandet.

    Erfarenheter visar att naturbaserade erosionsskydd ibland inte fungerar som avsett på grund av brister i upphandlingen. Det kan handla om fel materialval, otydliga krav eller att entreprenören saknar rätt kompetens. En genomarbetad upphandling är därför avgörande för att lösningen ska fungera i praktiken.

    Planering och upphandling av entreprenör

    Foto: AdobeStock

    Välj upphandlings- och entreprenadform

    Det finns olika sätt att organisera upphandlingen, till exempel fastpris eller löpande räkning. Valet påverkar hur risker och ansvar fördelas mellan beställare och entreprenör.

    Även valet av entreprenadform är centralt. De vanligaste alternativen är:

    • utförandeentreprenad
    • totalentreprenad

    Valet avgör hur detaljerat upphandlingsunderlaget behöver vara och hur stort ansvar entreprenören har för lösningen.

    Ställ rätt krav från början

    En viktig del i upphandlingen är att formulera tydliga krav. Det gäller både tekniska lösningar och hur arbetet ska genomföras.

    Krav kan till exempel ställas på att entreprenören:

    • redovisar sitt miljöarbete
    • beskriver hur klimatpåverkan minimeras
    • visar hur material används på ett hållbart sätt
    • har erfarenhet av liknande projekt

    För naturbaserade lösningar är det särskilt viktigt att säkerställa kompetens inom både teknik och ekologi.

    En viktig del i upphandlingen är att formulera tydliga krav. Det gäller både tekniska lösningar och hur arbetet ska genomföras.

    Foto: SGI/Per Danielsson

    Använd AMA som stöd

    Vid upphandling av erosionsskydd används normalt AMA (Allmän material- och arbetsbeskrivning). AMA ger stöd för hur krav kan formuleras och hur arbetet ska beskrivas.

    Naturbaserade erosionsskydd finns inte som egna kapitel i AMA, men relevanta delar finns bland annat inom:

    • släntbeklädnader och erosionsskydd
    • vegetationsytor, sådd och plantering
    • trädfällning och röjning

    Det innebär att upphandlingsunderlaget ofta behöver anpassas och kompletteras för att fånga naturbaserade lösningar på ett tydligt sätt.

    Ta hänsyn till villkor och förutsättningar

    Villkor från tillstånd och andra krav enligt lagstiftning behöver framgå tydligt i upphandlingen, eftersom de påverkar hur arbetet kan genomföras.

    Det kan till exempel handla om:

    • när på året arbetet får utföras
    • hänsyn till växtlighet och djurliv
    • begränsningar kopplade till vattenverksamhet
    • påverkan på sjötrafik

    Även praktiska faktorer som väder, vattenstånd och markförhållanden påverkar genomförandet och behöver beaktas.

    Beskriv platsens förutsättningar

    Tillgängligheten till platsen är ofta avgörande för hur arbetet kan utföras. Det kan handla om:

    • branta strandbrinkar
    • mjuka eller skredkänsliga jordar
    • långgrunda områden
    • begränsad framkomlighet

    Sådana förutsättningar behöver beskrivas i upphandlingen så att entreprenören kan planera rätt metod och utrustning.

    Tillgängligheten till platsen är ofta avgörande för hur arbetet kan utföras.

    Foto: SGI/Anette Björlin

    Hantering av material och massor

    Materialval och mängder behöver beskrivas tydligt i upphandlingsunderlaget. Det gäller både vilka material som ska användas och hur de ska hanteras.

    Särskild hänsyn behöver tas till:

    • hur volymer anges och beräknas
    • hur tilläggsarbeten ska regleras
    • hur massor ska hanteras och lagras
    • risk för spridning av föroreningar eller invasiva arter

    Om material tillhandahålls av beställare eller markägare behöver det också framgå hur och när det görs tillgängligt.

    Materialval och mängder behöver beskrivas tydligt i upphandlingsunderlaget.

    Foto: SGI/Per Danielsson

    Säkerställ dokumentation och uppföljning

    Det är viktigt att ställa krav på dokumentation av det färdiga arbetet. Det kan handla om:

    • ritningar och kartor
    • fotografier och drönarbilder
    • inmätningar
    • beskrivningar av utförande och material

    Dokumentationen utgör underlag för uppföljning och framtida utvärdering av erosionsskyddet.

    Det är också viktigt att anläggningen slutbesiktigas för att säkerställa att arbetet utförts enligt upphandlingen.

    Skapa utrymme för flexibilitet

    Naturbaserade lösningar behöver ofta anpassas efter faktiska förhållanden på platsen. Därför kan det vara en fördel att skapa utrymme för flexibilitet i upphandlingen.

    Förhållanden som vattendjup, lutningar eller markmaterial kan avvika från planeringsunderlaget. En viss möjlighet till justeringar under byggtiden kan därför bidra till ett bättre slutresultat.

    Källhänvisa till denna sida

    Statens Geotekniska Institut. (2026, 13 mars). Upphandling, steg 6.

    /tjanster-och-verktyg/vagledningar/naturbaserade-erosionsskydd-i-farleder/arbetsprocess/upphandling-och-genomforande
    Utgåva 1