Hoppa till huvudinnehållet Hoppa till sidfoten
  • Skred och ras
  • Klimatanpassning
  • Erosion

Erosionens påverkan på våra vattendrag

Foto: SGI/Karin Bergdahl

Med ökad erosion i vattendrag kan även sannolikheten öka för ras och skred. I en ny rapport presenterar SGI metoder som använts för att analysera och prognostisera framtida erosion i älvar samt ger rekommendationer för framtiden.

Klimatförändring kan påverka sannolikheten för skred och ras på flera sätt. Bland annat genom ökad erosion i vattendrag efter perioder med ökad nederbörd.

SGI har under ett flertal år kartlagt riskerna för skred längs med Göta älv, Norsälven, Säveån och Ångermanälven. Bland annat analyserades och prognostiserades framtida erosion. Den rapport som SGI nu publicerar sammanfattar vilka metoder som SGI har använt, vilka lärdomar och slutsatser som kan dras och rekommendationer som kan ges för framtiden. Rapporten bidrar också med att öka kunskapen om erosion i vattendrag och att skapa en förståelse för vad som motiverar analys av erosion.

Rapporten kan användas som ett underlag inför erosionsutredningar för stabilitetsutredningar samt som ett underlag för metodutveckling och forskning.

Kontakt